جمعه 24 فروردین 1403

بهترین روتین مراقبت از پوست چرب

پوست صورت مدام در معرض نور آفتاب، آلودگی های محیطی و دهیدراته شدن قرار دارد. به همین دلیل حفظ زیبایی و سلامت پوست صورت نیازمند مراقبت و داشتن روتین منظم است. روتین های مراقبتی برای پوست در چند سال اخیر از طرف پزشکان بسیار توصیه میشود به طوریکه بیشتر متخصصان پوست عقیده دارند که روتین های پوستی باید مانند مسواک زدن به طور منظم در ذهن عموم جا بیفتد.

یکی از چالشهای بزرگ پوست، چرب شدن بیش از حد آن و ایجاد جوش و آکنه است. از این رو پوست های چرب بیشتر در معرض جوش های سر سیاه، منافذباز و لک های سطحی و عمیق هستند. با وجود روتین منظم برای مراقبت از پوست های چرب می توانید تا حد بسیار زیادی از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

همچنین اگر پوست چربی دارید و به دلیل جوش های مکرر که بر روی صورتتان به وجود آمده دچار لک شده‌اید و فکر میکنید که این لک ها درمانی ندارد باید بگوییم که اشتباه فکر میکنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا جدیدترین و بهترین روتین پوست چرب از نظر متخصصان پوست و مو را به طور کامل برایتان توضیح دهیم. به شما قول میدهیم که با رعایت روتین منظم دیگر شاهد ایجاد جوش و آکنه بر روی پوست صورتتان نباشید مگر اینکه مشکلات پوستی شما ناشی از وجود مشکلات پزشکی باشد!

بهترین روتین پوست چرب

قبل از اینکه به معرفی روتین پوستی برای مراقبت از پوست چرب بپردازیم بهتر است شما را با ویژگی های پوست چرب و مختلط آشنا کنیم. شناخت درست نوع پوست در روتین پوستی بسیار مهم است. اگر به درستی نتوانید نوع پوستتان را تشخیص دهید ممکن است به دلیل استفاده از روتین نادرست شرایط پوستتان را بدتر کنید یا اینکه باعث بروز مشکلاتی شوید که قبلا وجود نداشتند.

تشخیص پوست چرب

پوست چرب چه ویژگی هایی دارد؟

یکی از رایج ترین علائم پوست چرب براق بودن آن در هر شرایطی است. اگر پس از شستشوی صورتتان پس از چند دقیقه احساس سنگینی میکنید و پوستتان چرب یا براق میشود باید بدانید که پوست چربی دارید.

افرادی که پوست چرب دارند معمولا در ناحیه T صورت بسیار جوش می زنند و یا اینکه بر روی بینی جوش های سر سیاه دارند. یکی دیگر از علائم پوست های چرب، ماسیدن کرم پودر بر روی پوست است. به طوریکه چربی پوست اجازه نمیدهد که کرم های آرایشی به درستی روی پوست قرار گیرد و پس از چند دقیقه کرم پودر حالتی ناخوشایند به خود میگیرد.

منافذ باز نیز یکی دیگر از مشکلات پوستی در پوست های چرب و مختلط است. پوست چرب به دلیل ترشح چربی و سبوم بیش از حد به مرور زمان باعث ایجاد منافذ باز در اطراف بینی و پیشانی میشود که تنها راه حل بستن این منافذ روتین پوستی مناسب است.

مراحل روتین پوست چرب به ترتیب

بیشتر افراد فکر میکنند برای اینکه چربی پوستشان را کنترل کنند باید از روتین های 10 مرحله‌ای استفاده کنند. این کار نه تنها کمکی به پوست شما نمیکند بلکه باعث ابجاد مشکلاتی مانند از بین رفتن چربی طبیعی پوست و اگزما یا حساسیت و در نتیجه پیری زودرس پوست میشود. یک روتین مناسب برای پوست چرب به طور کلی شامل 4 یا 5 مرحله است که در روز و شب باید متفاوت باشد. در ادامه روتین مناسب پوست چرب (برای روز و شب) را به طور کامل بررسی میکنیم.

بهترین روتین پوست چرب در روز

روتین پوست چرب در روز باید ترکیبی از محصولات ضد جوش و محصولات مراقبتی باشد که هم پوست را تغذیه و پاکسازی کند و هم از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB مراقبت کند. روتین روز برای پوست های چرب و مختلط به ترتیب عبارت است از:

1. پاکسازی و شستشوی سه مرحله ای: مهمترین نکته برای مراقبت از پوست، پاکسازی پوست از چربی های اضافه، آلودگی های محیطی و مواد آرایشی است. اگر شستشوی صورت به درستی انجام نشود استفاده از محصولات ضد جوش هیچ تاثیری بر روی پوست نخواهند داشت و در نتیجه وضعیت پوست بدتر میشود.

برای آشنایی با بهترین میسلار واترهای موجود در بازار پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین میسلار واتر خارجی و ایرانی را مطالعه کنید. شستشوی سه مرحله‌ای به ترتیب شامل میسلار واتر، ژل شستشوی مناسب پوست چرب و تونر است. میسلار واتر در پاک کردن کرم پودر بر روی پوست بسیار موثر است و ژل شستشو تمامی آلودگی های پوست را پاک میکند.

اما باید بدانید که این دو مورد به تنهایی نمی توانند منافذ پوست را به طور کامل پاکسازی کنند به همین خاطر استفاده از تونر ضروری است.

2. آبرسان و مرطوب کننده: دومین مرحله از روتین روز برای پوست چرب استفاده از کرم های آبرسان است. یکی از دلایل جوش زدن دهیدراته شدن پوست است که با استفاده از یک آبرسان ساده میتوانید این مشکل را حل کنید.

3. کرم ضد جوش: اگر جوش های کیستی و یا سرسیاه دارید می توانید در طول روز از کرم های ضد جوش به صورت نقطه‌ای فقط روی جوش و آکنه استفاده کنید. دقت کنید که در روتین روزانه از کرم ضد جوش بر روی تمامی نقاط صورت استفاده نکنید. 

4. کرم ضد آفتاب: و در نهایت کرم ضد آفتاب یکی از مهمترین محصولات در روتین روز برای هر نوع پوستی است. در مرحله آخر از روتین پوست چرب در روز از کرم ضد آفتاب بی رنگ برای محافظت پوستتان در مقابل اشعه های مضر خورشید استفاده کنید تا شادابی و جوانی پوست صورتتان حفظ شود.

بهترین روتین پوست چرب در شب

روتین روز و شب برای پوست چرب تا حد زیادی با هم مشترک اند اما در روتین شب سرم های ضد جوش و مغذی پوست قرار دارند که باید به ترتیب زیر از آنها استفاده کنید:

1. شستشوی سه مرحله‌ای صورت: برای روتین شب در پوست های چرب مانند روتین روز نیز باید پوست را با استفاده میسلار واتر، ژل شستشو و تونر کاملا پاکسازی کنید تا پوست برای تغذیه کامل و جذب مواد موثره آماده شود. در روتین روز شاید نیازی نباشد از تونر یا میسلار واتر استفاده کنید اما استفاده از هر سه مورد برای شستشوی صورت در روتین شب بسیار ضروری است.

2. سرم ضد جوش: مهمترین قسمت روتین شب برای پوست چرب استفاده از سرم های جوش است. سرم های ضد جوش باید حاوی رتینول، سالیسیلیک اسید و نیاسینامید باشند. یکی از نکات مهم در استفاده از سرم ها این است که تا 20 دقیقه پس از استفاده، از هیچ محصول دیگری استفاده نکنید تا مواد موثره به طور کامل جذب پوستتان شود.

3. کرم ترمیم کننده: اگر پوستتان دچار لک های ناشی از جوش است پس از سرم ضد جوش میتوانید از کرم های روشن کننده یا ترمیم کننده استفاده کنید در غیر اینصورت نیازی به استفاده از این نوع کرم ها نیست. دقت کنید که پس از جذب کامل سرم و پس از مدت زمان 20 تا 30 دقیقه از کرم های ترمیم کننده یا روشن کننده استفاده کنید.

4. آبرسانی پوست: در نهایت برای آبرسانی پوست می توانید از کرم های آبرسان مخصوص پوست چرب که حاوی نیاسین آمید یا سالیسیلیک اسید باشند استفاده کنید تا پوستتان کاملا تغذیه و آبرسانی شود.

روتین هفتگی پوست چرب

روتین هفتگی برای پوست چرب و مختلط

پوست های چرب معمولا به دلیل ترشح بیش از حد سبوم منافذ باز زیادی دارند و این منفذ به مرور زمان با جمع کردن آلودگی و باکتری باعث تیره شدن پوست میشوند. به همین خاطر افرادی که به دلیل چربی زیاد پوست صورتشان دچار تیرگی شده است باید هفته‌ای یکبار لایه برداری انجام دهند.

بهترین روتین هفته‌ای برای پوست های چرب استفاده از BHA، اسکراب یا AHA است. BHA یا بتا هیدروکسی اسید در لایه برداری پوست، تولید سلول های جدید و رفع تیرگی پوست بسیار موثر است. این ماده به طور معمول در تونر، کرم و سرم های ضد جوش و کرم های ضد لک و روشن کننده وجود دارد.

بتا هیدروکسی محلول در چربی است و در پاکسازی مدرن برای لایه برداری افرادی که پوست حساس، چرب و جوشدار دارند توصیه میشود.

بهترین روتین پوست چرب و لک‌دار

به وجود آمدن لک در پوست های چرب معمولا دو دلیل دارد. دلیل اول می تواند لک های ناشی از جوش های مکرر باشد و دلیل دوم تولید بیش از حد ملانین در سطح پوست باشد. برای درمان لک های پوستی ابتدا باید پوست را با شوینده مخصوص شستشو دهید سپس از کرم های ضد لک استفاده کنید.

اشعه های خورشید میتوانند در شدت یافتن بروز لک های پوستی موثر باشند به همین خاطر برای افرادی لک های پوستی دارند استفاده از کرم ضد آفتاب بی رنگ چه در منزل و چه بیرون از خانه ضروری است.

یکی از سرم های روشن کننده که برای افرادی که لک های پوستی دارند به طور معمول تجویز می شود، سرم ویتامین C است. سرم ویتامین C از محصولاتی به شمار می‌آید که استفاده از آن برای افرادی که جوش میزنند و پوست چربی دارند توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است بروز آکنه را چند برابر کند و باعث حساسیت شود.

بهترین روتین پوست چرب دهیدراته

یکی از باورهای غلط مرطوب بودن همیشگی پوست های چرب است به همین خاطر بیشتر افراد فکر میکنند که نیازی به آبرسانی پوست چرب نیست! اگر پوست چربی داشته باشید و مدام جوش میزند باید بدانید که یکی از دلایل اصلی این موضوع دهیدراته بودن پوست است.

برای تشخیص پوست چرب دهیدراته ابتدا پوست صورتتان را با شوینده های مخصوص شستشو دهید و پس از چند دقیقه اگر در پوستتان احساس کشیدگی داشتید باید بدانید که پوست خشک و چربی دارید.

برای جبران خشکی پوست های چرب و مختلط در روتین شب میتوانید هفته‌ای سه بار در روتین روز قبل از کرم آبرسان از سرم هیالورونیک اسید استفاده کنید و پس از 20 دقیقه کرم آبرسان را به مقدار کافی به پوستتان بزنید تا سرم به طور کامل خشکی پوستتان را برطرف کند.

اهمیت تغذیه در مراقبت از پوست چرب

اهمیت تغذیه در مراقبت از پوست چرب

گاهی اوقات با وجود رعایت کامل و درست روتین های پوستی باز هم شاهد چربی بیش از حد پوست و جوش های مزاحم هستیم. این موضوع می تواند رابطه مستقیمی با نوع تغذیه و مواد غذایی که مصرف میکنیم باشد. زیرا هر اتفاقی در داخل بدن بیفتد به راحتی تاثیر خودش را بر روی پوست نمایان میکند.

بهترین مواد غذایی برای داشتن پوستی سالم، شفاف و جوان مصرف روزانه سبزیجات و آنتی اکسیدان ها است. اگر مدام جوش می زنید غذاهایی مانند اسفناج، سرکه سیب، شکلات تلخ، چای سبز، ماهی و مواد غذایی فاقد چربی را در طول هفته مصرف کنید.

مشکلات پزشکی مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید، کیست تخمدان، مشکلات کلیوی و مشکلات گوارشی نیز در به وجود آمدن مشکلات پوستی نقش بسیاری دارند. به طور کلی اگر با وجود رعایت روتین منظم برای پوست چرب باز هم شاهد لک، جوش و تیرگی های غیر عادی بودید حتما به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

برای درمان جوش مصرف راکوتان را فراموش کنید!

یکی از روش های درمان جوش که بسیاری افراد به استفاده از آن فکر می کنند مصرف قرص راکوتان است. راکوتان نام تجاری یک داروی شیمیایی به نام ایزوترتینوئین (Isotretinoin) است که در دسته داروهای رتینوئیدی قرار دارد و برای درمان جوش های شدید و کیستی به کار میرود.

همانطور که میدانید افرادی که پوست چربی دارند ممکن است در طول سال یک یا چند مرتبه به جوش های عفونی و کیستیک دچار شوند. دردناک بودن این جوش ها و ایجاد ظاهر ناخوشایند ممکن است است این افراد را به مصرف خودسرانه قرص هایی مانند Roaccutane وادار کند.

این قرص ها درست است در مدت زمان کم و کمتر از 10 روز نتیجه بخش خواهند بود اما عوارض به شدت خطرناکی مانند خشکی پوست، چشم، بینی یا لب، بثورات پوستی همراه با خارش خفیف، خشکی دهان یا گلو، سردرد های شدید، ایجاد اختلال در عملکرد کبد، تغییر در قدرت بینایی و کمردرد یا درد عضلات و مفاصل به دنبال دارند.

هرگز به طور خودسرانه چنین داروهایی را مصرف نکنید مگر اینکه با تجویز پزشک، زیر نظر متخصص و با مصرف دوز مناسب انجام شود.

آیا استفاده روزانه از کرم پودر در پوست چرب میتواند باعث جوش شود؟

یکی از موضوعاتی که درباره آن زیاد بحث می شود تاثیر کرم پودر بر روی پوست چرب است. بعضی افراد عقیده دارند که کرم پودر برای پوست چرب مضر است و برخی دیگر عقیده دارند که کرم پودر تاثیر خاصی بر روی پوست های چرب و جوشدار ندارد.

مهمترین نکته در انتخاب کرم پودر برای پوست های چرب توجه به ترکیبات آن است. از محصولی استفاده کنید که فاقد چربی و پارابن باشد. با این حال کرم پودرها ترکیبات سنگینی دارند و برای استفاده روزانه مناسب نیستند. به توصیه ما برای استفاده روزانه به جای کرم پودر از محصولات سبک‌تر مانند BB کرم یا CC کرم استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا برای مراقبت از پوست چرب میتوان از کرم یا سرم ویتامین C استفاده کرد؟

سرم ویتامین C به عنوان یک محصول ضد پیری و جوان کننده بسیار محبوب است و برای انواع پوست نه تنها کاملا بی ضرر است بلکه یک جوانساز بی نظیر است. اما در برخی موارد مخصوصا در پوست های چرب به دلیل تحریک کردن پوست ممکن است باعث بروز حساسیت یا جوش های ریز شود. برای اینکه بدانید ویتامین C با پوستتان سازگار است یا نه در ابتدا هفته‌ای دو بار از آن استفاده کنید و در صورت سازگاری آن با پوستتان می توانید روزی یکبار در روتین روزانه از سرم و کرم ویتامین سی استفاده کنید.

بهترین ترکیبات برای مراقبت از پوست چرب و جلوگیری از بروز آکنه کدام است؟

از بهترین و جدیدترین ترکیباتی که برای درمان و مراقبت از پوست چرب در محصولات مراقبتی استفاده میشود، نیاسینامید، سالیسیلیک اسید، رتینول و هیالورونیک اسید است. در تمامی محصولات مراقبت از پوست چرب مانند آبرسان، ضد آفتاب، تونر، شوینده های صورت، کرم های ضد جوش و کنترل کننده چربی پوست این موارد مشاهده میشود.

جمع بندی

چربی پوست یکی از مشکلات پوست است که عوامل زیادی مانند ژنتیک، عوامل محیطی، تغییرات هورمونی، محصولات آرایشی نامناسب و تغذیه اشتباه در آن دخیل هستند. برای کنترل کردن چربی پوست نیازی نیست روتین های بسیار سنگین و متنوعی داشته باشید.

با رعایت کردن روتین های گفته شده در مطالب بالا و با داشتن تغذیه مناسب پس از مدت کوتاهی شاهد یک نتیجه رضایت بخش خواهید بود. در نهایت بهترین روتین برای پوست چرب و مختلط از نظر شما چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

2 نظر

    1. سنا نویسنده پاسخ

      سلام دوست عزیز، این مطالب با بهره‌گیری از تجربیات مشاورین پوست به اینجا منتقل شده
      شما میتونید از متخصصان پوست برای نکات تکمیلی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *